Czas na odrobinę historii... #karton #ponadczasowy

Zaktualizowano: 11 sty 2021

W naszej firmie zawsze stawiamy na rozwój, co zaznaczamy na każdym kroku. Kim byśmy byli nie znając historii naszego bestsellerowego produktu? No właśnie.. czas na trochę historii. Zapraszamy na szybki e-wykład!


1. Od papieru do tektury.

Jak wiele rzeczy używanych w życiu codziennym, także papier wynaleziono przypadkiem. Po raz pierwszy otrzymano go w Chinach, jako pozostałość po myciu jedwabnej waty. Ponieważ jedwab był bardzo drogi Chińczycy zastąpili go włóknami roślinnymi (np. łykiem morwy) i szmatami lnianymi.


Wynalezienie tych składników do produkcji materiału pisarskiego przypisuje się Tsai Lunowi około roku 107 n.e.


Tajemnica produkcji papieru była zazdrośnie strzeżona przez prawie 700 lat!

Pierwsze europejskie wytwórnie papieru powstały dopiero na początku XII w., a w Polsce miało to miejsce jeszcze później, bo w 1491 roku. Jego pierwsze kreatywne wykorzystanie, w zmienionej formie, zaanektowała moda. W XVI wieku miętego papieru używano do tworzenia kryz – czyli sztywnych kołnierzy ozdabiających szyję.To właśnie kryzę uznać można za prekursorkę tektury, która, po kolejnych przemianach, stała się doskonałym materiałem na opakowania tekturowe.


W 1856 roku opatentowano pierwszą maszynę do produkcji falowanego papieru, który służył jako usztywnienie kapeluszy w przemyśle modowym.

Tektura jako opakowanie została użyta w 1871 roku, kiedy to Albert L. Jones opatentował ją jako sposób na zabezpieczenie wrażliwych na uszkodzenie przedmiotów.


Patent Longa w 1881 r. kupiło kilku amerykańskich producentów, opracowujących nowe konstrukcje maszyn. Owocem ich pracy był uzyskany rok później przez Roberta H.Thompson’a patent na wytwarzanie tektury trzywarstwowej. Jego firma na Brooklynie Thompson & Norris wprowadziła nowy surowiec do produkcji. Firma Thompson & Norris również jako pierwsza uruchomiła zakład produkujący tekturę falista w Europie. Miało to miejsce w 1883 roku w Londynie.


2. Bestseller z przypadku

Początkowo powolny rozwój nieznanego tajemniczego materiału już po drugiej wojnie światowej zaczynał przeradzać się w światowej klasy produkt, który wykorzystywany jest niemal przez każdego. Tektura 2-warstwowa, 3-warstwowa, 5-warstwowa czy nawet 7-warstwowa podobija rynek Europejski a kolorowe nadruki i ozdoby niejednego przyprawiły o zawrót głowy.


O tym, jak ważne są opakowania w handlu świadczy fakt powstania Europejskiej Federacji Producentów Tektury, która opracowuje katalogi konstrukcji opakowań z papieru (FEFCO).


https://etisoftpackaging.pl/krotka-historia-tektury

http://www.logistykawpolsce.pl/artykuly/historia_opakowan_tekturowych,114.html

https://historia.org.pl/2020/04/21/historia-opakowan-tekturowych/

2 wyświetlenia0 komentarzy